. .

Любов в житті Тараса

Вже давно я звернув увагу на те, що більшість біографів-шевченкознавців основну увагу приділяють творчості поета, акцентуючи на роках кріпацтва, посилання. І мало написано про його почуття, зокрема про його любов. Адже він, крім всього, що стосується його геніальності, був ще і хлопчиком, юнаків і, нарешті, чоловіком.

Грабович в книзі “Шевченко, якого ми не знаємо” (Київ, 2000), коментуючи мало відомий широкій громадськості голий автопортрет поета, написаний в 1848-49 роках, в період кос-аральской експедиції, пише: “Момент цнотливості, святості приховує не стільки страх перед сексуальністю, скільки ще глибший страх перед дійсністю, перед тим, що Шевченко з’явиться перед нами не як віртуальна фігура, а як абсолютно реальна людина конкретної підлоги – і тим самим змусить нас бачити його в дорослому, а не інфантильному плані”.

Таким чином, дослідження теми любові в житті Тараса Григоровича є певною спробою подальшого трохи відкриття дверей, що ведуть до складної і своєрідної душі поета. З одного боку. А з іншої – відкриваючи в Шевченку все більше за земний, людського, ми все більше осягаємо його геніальність, наближаємося до пізнання філософії його впливу на долю України.

Будучи емоційною і чутливою натурою, Т.Шевченко, як і кожен поет, закохувався часто. Але зла доля переслідувала його усе життя, лишаю його щастя жити в шлюбі, в любові з дружиною, про яку мріяв, особливо в останні роки свого життя.

Так хто ж вони були – музи, що надихали поета, дарували йому радість і що навівали смуток, любили його і кохані їм? Їх було немало, але зупинимося на трьох.

Княжна Варвара Миколаївна

…Ваш добрый ангел осенил
Меня бессмертными крылами
И тихостройными речами
Мечты о рае пробудил —

такими рядками закінчується присвячення до поеми ” Тризна”, створеною Т.Шевченко в Яготині. Перед присвяченням після заголовка написано: “На пам’ять 9 листопада 1843 року. Княжні Варварі Миколаївні Репніной”.

Що ж це за особлива дата, зафіксована поетом?

Містечко Яготин Полтавській губернії (тепер райцентр Київської області) лежить недалеко від Мосивки і Березовою Рудки, де бував Шевченко влітку 1843 року, вільно подорожуючи по Україні як поет і художник. Він приїхав сюди уперше в липні, а з жовтня 43-го по жовтень 44-го року з перервами мешкав в сімействі Миколи Григоровича Репніна-Волконского – князя, генерала, старшого брата декабриста С.Волконского.

Дочка князя, 35-річна Варвара була захоплена талантом і поезією Шевченка і закохалася в нього на все життя. Оскільки любов не була взаємною, то княжна вирішила, що їй Богом призначено стать ангелом-хранителем поета, і усіма силами своєї душі боролася з пристрасним почуттям. У листах до наставника, француза Ш.Ейнару вона відверто писала про свої душевні муки: “Я підлим чином, цілими годинами віддаюся у владу своєї уяви, що малює мені палкі картини пристрасті, а іноді і похіть”.

Поет з найбільшою повагою віднісся до трепетного почуття Варвари, але не міг змусити серце відповісти на щиру любов.

Врешті-решт між ними зав’язалася тепла довірча дружба, що не уривалася майже до останніх років життя Т.Шевченко.

Варвара Репніна була дивовижною людиною з цікавою біографією. Народилася вона в 1808 році. Дитинство пройшло в Західній Європі, де батько служив посланцем, а в 1814 році – був віце-королем Саксонії. Трирічною дитиною вона запам’ятала в Парижі комету 1811 року, грала, як вона згадувала, “з дітьми королів”. Після невдалого роману женихи не зустрічалися. Широке коло знайомств на батьківщині, різноманітні події зовнішнього характеру не задовольняли жадання любові. Пізній еротизм, що пробудився, задовольнявся мріями.

Розумна, освічена, така, що володіє декількома мовами, талановита письменниця прагнула до діяльності. І Репнина починає боротися з тим негативним, що, на її думку, оточувало поета. Захоплюючись його талантом, княжна вражалася, як він може годинами говорити про порожні речі. Вона гнівалася, коли він вступив в так зване суспільство мочемордія – це був круг любителів випити, що об’єднався навколо основного організатора, Віктора Закревского – брата Платона, який був чоловіком Ганни Закревской.

Знаючи про почуття Тараса Григоровича до Ганни, княжна Варвара ще і терзала себе ревнощами. Між тим це суспільство було певною формою протесту проти якої-небудь фальші життя. І молоді люди, усамітнившись, не лише “мочили морди” в провині, але і говорили про наболілий, обговорювали і аналізували події, що турбували суспільство.

І княжна починає набридати поетові своїми повчаннями, направляючи його на шлях істинний. Шевченко, що ненавидів будь-яке рабство і будь-яку опіку над собою, чинив опір і протестував проти цих установок Варвари Миколаївни.

Княжна хотіла стати музою і моральним наставником поета, не розуміючи, що обдаровану людину не можна тримати у рамках, які іноді бувають гірші за кайдани.

Якось, дізнавшись, що Шевченко на вечірці дозволив собі випити більше, як їй здавалося, дозволеного, княжна оголосила йому вимову, написану у формі пишномовної алегорії. І 9 листопада 1843 року вручила поетові записку разом з переписаними начисто його віршами, чекаючи до вечора відповіді. Але Шевченко, прийшовши у вітальню, жартував так, немов нічого не сталося, хоча потім декілька днів уникав спільного чаювання. А як тільки поет з’явився, Репніна почала докоряти йому, що він увесь вечір ніс якусь нісенітницю.

Після закінчення нотації запанувала тиша, і Шевченко вимовив: “Тихий ангел пролетів”. “Ви умієте розмовляти з ангелами, – сказала княжна, – так розкажіть, що вони вам говорять”. Тарас Григорович схопив аркуш паперу, перо і написав княжні присвячення до твору, який пообіцяв вручити з часом. Перед присвяченням було написано “На пам’ять 9 листопада”. Варвара Миколаївна торжествувала.

Усі ці події не пошкодили їх щирій дружбі, дружбі з усією сім’єю Репніних. Адже завдяки клопотанню Репніних міністр освіти на початку 1847 року призначив Т.Шевченко професором малювання в Київському університеті.

Варвара Миколаївна допомагала поширювати естампи “Мальовничої України”, створені Шевченком. Вона переписувалася з поетом під час його посилання. Збереглося вісім листів Шевченка і 16 – Репніной. Вона зверталася в “третій відділ” (орган політичного розшуку і слідства) з проханням полегшити долю поета, за що їй взагалі заборонили переписуватися з Шевченком.

У 1858 році, повертаючись з посилання, Тарас Григорович кілька разів відвідав княгиню, яка на той час жила в Москві і “щасливо змінилася, стала повніша і молодша”, як відмічав Шевченко. Остання їх зустріч відбулася 24 березня.

В.Репніна надовго пережила свого кумира, померла в 1891-му на 83-му році життя.

«Миле, чарівне створіння»

Коли Т.Шевченко нарешті прибув в Петербург, мрія створити сім’ю опанувала його серце. Іноді він навіть говорив, що йому байдуже, з ким одружитися, – аби це була проста дівчина з рідних країв і щоб він, старий, подобався їй.

І ось поет їде в рідну Україну, щоб купити садибу, пошукати наречену.

По дорозі з Нижнього до Петербургу Шевченко на декілька днів затримався в Москві, де відвідав сім’ю Максимовичей. Михайло Олексійович Максимович, давній знайомий Тараса Григоровича, – український учений, природознавець, історик, фольклорист і мовознавець, був першим ректором Київського університету (1834-1835 рр.), – на честь поета влаштував обід.

Там Шевченко і познайомився з його молодою дружиною Марією, якою того вечора ж подарував автограф одного з кращих своїх ліричних віршів “Садок вишневий коло хати”, написаний ще в казематі Петропавловки перед посиланням. У щоденнику з’явився запис: “Заїхали до Максимовича… Хазяйки його не застали удома… Незабаром явилася і вона, і похмура обитель ученого просвітліла. Яке миле, прекрасне створіння. Але що в ній найчарівніше – це чистий, безпосередній тип моєї землячки. Вона пограла для нас на фортепіано декілька наших пісень.

Так чисто, безманерно, як жодна велика артистка грати не уміє. І де він, старий антикварій, викопав таке свіже і чисте добро? І сумно і завидно…

Г.Максимовичу на той момент було 50 років, а скільки було його дружині Марії Василівні – невідомо, але якщо судити по написаному Шевченку в 1859 році портрету, то, мабуть, десь близько 20 і не більше 25-ти. Там, в Москві, вона нібито пообіцяла допомогти поетові знайти в Україні наречену.

Тарас Шевченко і Марія Максимович переписувалися. Поет в одному з листів навіть вислав їй своє перше фото. Ось декілька фраз з листа Тараса Григоровича до Марії Василівни.

“Спасибі вам, моє серденько, що ви міні згадуєте і не забуваєте моєї просьби”.

“…як Бог та ви допоможете, то, може, й одружуся”.

“Мій любий, мій єдиний друже! Спасибі вам, моє серденько, за ваше щире, ласкавеє лист… Утекти хіба нищечком до вас та одружитись у вас (? – Ю.К.) і заховаться”.

Тому, прибувши в Україну на початку червня, 13-го він вже був у подружжя Максимовичей на хуторі Михайлова Гора (тепер в складі с. Прохоровки Канівського району Черкаської області зберігся будинок, в якому жив поет, і старий шевченківський дуб). Є припущення, що тут поет працював над давно задуманою поемою “Марія”.

І помолилася Марія

Перед апостолом. Горить

Огонь тихенько на кабиці*,

А Йосип праведний сидить

Та думає. Уже зірниця

На небі ясно зайнялась.

Марія встала та й пішла

З глеком по воду до криниці.

І гость за нею, і в ярочку

Догнав Марію…

Дещо вільне, неканонічне трактування святого сімейства наштовхнуло окремих дослідників на аналогію з реальними подіями, які могли мати місце на Михайловій Горі: гість – апостол, старий тесляр і його служниця – “пренепорочная блага” Марія, майбутня мати. Припускають, що Тарас Григорович зблизився з Марією Максимович, оскільки через дев’ять місяців після візиту поета у неї народився син. До того дітей у Максимовичей не було.

Інші дослідники життя поета відкидають цю версію, посилаючись на те, що порядність Шевченка не дозволила б йому переступити грань, за якою починається зрада друга, а задушевні і ніжні розмови з Марією Максимович торкалися лише вибору нареченої.

Хоча, на мою думку, якщо уважно придивитися до портрета хазяйки, написаного Тарасом Григоровичем за цей досить короткий візит до Максимовичей (13-25 червня), то можна зробити висновок, що раніше він нікого з жінок не писав з таким натхненням, з такою душевністю. Її надзвичайно мрійливі очі, по-особливому сяючий вираз обличчя, димчастий ореол навколо голови – все свідчить про те, що образ створений закоханим художником, що обожнював свою модель. Адже міг же Шевченко одного разу відбити наречену у друга Сошенко…

Відомо, що, знаходячись у Максимовичей, поет багато часу проводив в полі, де малював, довго розмовляв з селянами, а також спілкувався з Марією Василівною.

І, мабуть, не випадково менш ніж через місяць Шевченко, побувавши на батьківщині в Кириловці, а також в Городищі, Млиєві (у Платона Симиренко), спробувавши одружитися з батрачкою Харитиною в Корсуні, – знову направляє свої стопи на хутір Максимовичей. Недалеко від їх саду його заарештовують, не пояснюючи причину. Як з часом з’ясувалося, нібито за богохульство і за підбурювання людей.

Перебуваючи під арештом, Шевченко пише декілька листів до Максимовичам, з яких видно, що він знову хотів би побувати на Михайловій Горі… але сумнівається, чи “скоро нам доведеться побачитися”.

У серпні 1859 року Т.Шевченко був звільнений з-під арешту і отримав дозвіл у формі наказу виїхати в Петербург.

На жаль, про подальшу долю Марії Максимович і її сина нічого не відомо…

“Моя ти любо “!

У дачному селищі Стрельна недалеко від Петербургу в червні 1860 року на дачі Надії Забіли, українського поміщика, Шевченко знайомиться із служницею, колишньою кріпосною, 20-річною Лікерою Полусмаковою.

Граціозна, з кучерявою голівкою, зовні дуже схожа на Марію Максимович – вона полонила душу поета, пробудивши знову, вже у котрий раз, надію знайти милую серцю дружину. Поет присвячує своїй коханій вірш, так і названий “Лікері”:

Моя ти любо! усміхнись

І вольную святую душу,

І руку вольную, мій друже,

Подай мені.

Зачарований Шевченко не чує нічиїх умовлянь. Ледачу неохайність Лікери вважає селянською простотою, а жадність – життєвою мудрістю. Молода, свіжа, трохи грубувата, не дуже красива, зате з чудовим русявим волоссям, тонка станом, пишна в плечах, з вишневими вустами і з гордовитою осанкою – усе це і зачарувало, і обдурило поета. Але, як виявилося, ця зовнішність приховувала звичайну самолюбність, лінь, пристрасть до подарунків, пихатість та ще і неохайність. Шевченко вважав, що “неохайна жінка і циганові не дружина”.

Але закоханий не бачить темних плям на сонці своєї любові.

Легендарний скульптор, цар Кіпру Пігмаліон спочатку створив із слонової кістки Галатею, свій ідеал дівчини, а потім в неї закохався. Шевченко ж навпаки – спочатку закохувався, а потім починав з коханої творити дівчину своєї мрії. Тому, закохавшись в Лікеру, поет довго з нею розмовляє, за останні гроші купує їй одяг, взуття, гостинці, присвячує їй вірші, малює портрет, поселяє до окремої кімнати, наймає їй учителя, який починає загравати з дорученою йому ученицею.

Лікеру з наївним цинізмом признавалася хазяйці, що вона не любить свого жениха, оскільки “він старий і негарний та ще і сердитий”, а йде за нього заміж, оскільки говорять, що він багатий, та і щоб позлити своїх подруг. А поет і не здогадувався, наскільки невдячною була його мила, його ідеал золотих марень, і тому все вже неначе йшло до одруження…

Нареченій шили посаг, а Шевченко старанно готувався до весілля, до сімейного життя…

З радістю і захопленням Тарас Григорович сповіщає свого родича Варфоломія Шевченка про майбутнє одруження в листі від 25 серпня 1860 року : “Одружимося ми після Покрови… Ось так склалося! Несподівано я до тебе приїду у гості з дружиною-сиротою і служницею. Сказано, якщо чоловік що-небудь добре шукає, то і знайде: так і зі мною сталося”.

І раптом – розрив! Дехто убачає причину його в тому, що одного разу Шевченко, несподівано прийшовши додому, застав Лікеру в обіймах учителя. Інші розповідають, нібито між ними сталася якась дрібна сварка: Тарас докорив Лікеру в неохайності, а вона його обізвала “старим і негарним”.

Так або інакше, але Шевченко через декілька днів у присутності хазяйки квартири, де мешкала Лікера, спочатку спокійно запитав, чи скривдив він її хоч коли-небудь хоч чим-небудь, і, почувши у відповідь “ні”, жахливо розсердився, здійняв руки до неба, затупав ногами і не своїм голосом заволав: “Так забирайся ж ти од мене, бо я тобе задавлю! Все віддай мені! Все відддай!. до нитки віддай!. і старих подраних черевиків я тобі не подарую!.”. Лікера стрімголов, як кішка, що нашкодила, вискочила з будинку.

Така висока міра обурення Шевченка дозволяє припустити, що версія, пов’язана з обіймами учителя, вірогідніша. Одного разу, у вересні 1860 року, до Шевченка зайшов його давній приятель. На мольберті лежав портрет Лікери, його розглядав Тарас. Потім він нервово схопив цей портрет і кинув під стіл. При цьому сказав: «Чи не спробувати ще раз? Востаннє? Не довелося з кріпачкою, з мужичкою, може, поталанить з панночкою, тільки що… панночка…». А далі, зітхнувши, промовив: «Тяжка клята самотність! Вона мене зі світа зжене…»

Не дається, мабуть, особисте щастя людям, покликаним служити людству, як сказала одна художниця в спогадах про Шевченка.

Навіть привласнення Тарасу Григоровичу 2 вересня 1860 року звання академіка гравірування не розвіяло його смуток.

Друзі відмічали, що Тарас, що мав особливе уміння розважати жінок, після невдачі з Лікерою взагалі почав відноситися до них недружньо. Все, що бачили Шевченка після розриву з Лікерою, відмічали його підвищену дратівливість. Але на зміну ненависті в душі поета приходять біль і смуток по втрачених ілюзіях. Адже це була його остання спроба створити сім’ю, про яку так довго і пристрасно мріяв.

Заповітна мрія стала нездійсненною, як сон, про що з гіркотою пише Тарас Григорович 27 вересня 1860 року у вірші, присвяченому Лікері, хоча цього разу просто під буквою ” Л”.

«Давнє-колишній та ясний

Присниться сон мені!.. і ти!..

Ні, я не буду спочивати,

Бо й ти приснишся. І в малий

Райочок мій спідтиха-тиха

Підкрадешся, наробиш лиха…

Запалиш рай мій самотний.»

Будучи нездатною оцінити високу честь і святе покликання стати дружиною генія, народного поета, Лікерия вийшла заміж за перукаря і жила в Царському Селі. Потім, говорять, вигнала п’яного чоловіка і сама містила перукарню. А в 1904 році несподівано переїхала до Каніва, де часто ходила на могилу Тараса. У 1911 році приїжджала в Москву на 50-у річницю з дня смерті Т.Шевченко. Тоді ж за її розповідями були записані спогади про поета.
Померла Лікера Іванівна Полусмакова (Яковлєва по чоловікові) в 77-річному віці в 1917 році.

Оставьте первый комментарий

Оставить отзыв

Ваш e-mail (не публикуется).


*